Anasayfa + Teknoloji + Müzik sistemleri
Müzik sistemleri
Evde, İşte, Arabada

Dünyanın ilk laser diskçalarının, ilk projeksiyon monitörünün, ilk GPS araba yol sisteminin ve ilk DVD kaydedicisinin yaratıcısı. Evde, arabada, işte, gece klubünde… Pioneer, hem ismi, hem cismiyle gerçek bir ‘öncü’!

Yazar : Aylin Sayek
Bir ''ilk'' parantezi açıp, içine; 1962'de ayrı stereo sistemi, 1975'te parçalı araba stereosunu, 1980'de laser diskçaları, 1985'te projeksiyon monitörünü, 1990'da GPS araba yol sistemini, 1996'da DVD/LD/CD çaları, 1997'de XGA plazmasını, 1999'da da DVD kaydedicisini yazalım. Bu tarihler ve ürünler, elektronik sektöründe öncü olmayı amaçlamış, hatta adının anlamında bile ''öncü''lük bulunan Pioneer'ın kilometre taşları. 1938'de Tokyo'da kurulan Pioneer, bugün dünya üzerinde 36,000 çalışanıyla öyle global ki, bir Japon şirketi olduğu çoğu kez unutuluyor. Ev, otomobil ve profesyonel kullanım için tasarlanmış ses, görüntü ve bilgisayar ürünleri, artık aksesuar sayılamayacak kadar gelişmiş.

Merkezi Tokyo'da bulunsa da, tasarımların çoğu ''trendleri'' takip etme amacıyla Paris'te kurulan Pioneer Speaker Design Center'da (Hoparlör Tasarım Merkezi) yapılıyor. Uluslararası tasarım ekibi, Pioneer'in hoparlörlerini Avrupa'da yapılan geniş pazar araştırmaları sonucunda yaratıyor. Ürünler, akustik kalitelerinin yanısıra, Avrupa iç mekân standartlarına da uygun. Otomobil tutkunları ise, Pioneer ismini ''mobil eğlence'' sektöründen tanıyor. Araç için ses, görüntü ve bilgi ürünleri pazarında lider olan marka, araç-içi ürünlerde hem Pioneer hem de Premier adıyla yer alıyor. Gelişmiş araç-içi yön bulma sistemleri, DVD video ürünleri ve radyoların her araç için versiyonları var. Ev elektroniği ürünlerinde de en yüksek kaliteyi, ses ve görüntüyü amaçlayan marka, ev sineması sistemleri, DVD oynatıcı ve kaydediciler, plazma televizyonlar ve yan ürünleriyle öne çıkıyor. Profesyonel kullanım içinse DJ'ler, gece klüpleri ve kayıt stüdyoları için profesyonel dijital pikap ürünleri, endüstriyel plazma monitörler, video oynatıcı ve kaydediciler de Pioneer'in endüstri ve işyerleri için sunduğu çözümler arasında.

ARA