Anasayfa + Teknoloji
Haberler
Üç boyutlu ev tasarımı

Broderbund’un “3D Home Architect Home Design 6” yazılımı, bir evin bilgisayar ekranında sıfırdan tasarlanmasına olanak tanıyor. Duvarların yerleştirilmesiyle başlayan tasarımda merdiven, kapı ve pencere dahil yapı unsurların önizleme yardımından faydalanarak seçmek, sürükleyerek yerleştirmek ve nihai projeye ulaşmak mümkün.

Yazar : Kerem Özdemir
2D ve 3D izleme seçenekleri, projenin son şeklinin en ince ayrıntısına kadar verilmesini sağlıyor. Yazılımın daha iyi kullanılabilmesi için bazı noktalara dikkat etmek şart. Eurosoft tarafından Türkiye'ye getirilen yazılımı kurarken ölçme sistemini belirlemek gerekiyor. Metre tercihi bu aşamada devreye giriyor. Program yüklendikten sonra kısa bir eğitim turu ile kullanım detayları öğretiliyor. Bu program parçasına daha sonra geri dönerek unutulan noktaları hatırlamak mümkün. Farklı tarzlardaki evlerle ilgili şablon projelerden faydalanılabileceği gibi, programda mevcut bir eve en yakın ana bina-garaj kombinasyonu ile de işe başlanabiliyor. Bu kombinasyon üzerinde duvarları yerleştirerek devam etmek kadar, binanın dış cephesini sıfırdan, duvarları yerleştirerek oluşturarak ilerlemek de mümkün. Bilgisayar ekranındaki inşa sürecinde malzemeden çatı eğimine kadar pek çok detay belirlenilyor.

Tasarım ana hatlarıyla tamamlandıktan sonra, görüntüleme seçeneklerinden duvarlar, mobilyalar, çatı gibi her bir bileşenin gösterilmesi veya görüntüden çıkarılması sağlanarak tasarımın son şekli veriliyor. Bu yapılırken ekranın alt tarafındaki menüden görüntünün kaç boyutlu olacağı ve diğer görüntüleme özellikleri seçiliyor. Evin içindeki detaylarla ilgilenilirken yine ekranın altındaki menüden evin içinde yürüme, çevreye bakınma ve uçarak ilerleme seçeneklerinden biri tercih edilebiliyor. Duvarların renklerinin değiştirilmesi gibi işlemler de bu aşamada bir ikona tıklayıp seçtikten sonra tek tıklama ile gerçekleştiriliyor. ''Home Design 6'', şablonları ve başarılı arayüzü ile iyi bir tasarım yardımcısı. Yazılımın ABD ve Kanada baz alınarak geliştirilmesi ise özellikle şablonlara dayanan kullanımda belirli bir sınırlılık getiriyor.

ARA