Anasayfa + Tasarım + Haberler
Haberler

Direksiyonundan motoruna, ayakkabısından kaskına ve tabii pistlerinden organizasyonlarına kadar her türlü detayı ince elenip sık dokunan Formula 1, 21 Ağustos’ta ülkemizde start aldığında ona bir de tasarım gözlüğünden bakın!
Haberler

Kahve tutkunları için, görüntü de en az tat kadar önemli. İşte, bu zevkin fincanda büründüğü tasarımın adı ise, ''Latte art''.
Haberler

Hikayemiz 1956 yılında İsveç’te, karlı bir kış gününde başlar. Müşteriye teslim edilmesi gereken kolinin bir türlü bagaja sığmaması üzerine genç adam bağırır: “Sökün ayaklarını şu allahın belası masanın! ” Bu sözler, IKEA’nın ilk tasarımcısı Gillis Lundgrend’e aittir ve mobilya sektöründeki bir devrimin ilk kıvılcımı olacaktır. Lundgrend’in patronu Ingvar Kamprad bu pratik çözümü duyunca, kafasında bir ampulün yandığını hisseder. Ve bugünkü dev IKEA’nın genel stratejisi belirlenmiş olur: Müşterinin evinde monte edebileceği mobilyalar, yassı koliler...
Haberler

Ona karanlıkta dokunsanız ya da kırılmış bir parçasını görseniz tanır mısınız? Hiç eskimeyen bir ''tasarım ikonu''nun ya da ''dünyanın en mükemmel ambalajı''nın öyküsü bu. Yani Coca Cola şişesinin...
 • Dev klozetli Duravit Tasarım Merkezi
  Bina klozeti mi kucaklıyor? Klozet onu taşıyor olmasın? Duravit Tasarım Merkezi’ni tasarlayan Philippe Starck, 187 yıllık markaya modern bir ofis, cepheyi yırtan klozet imajıyla da mimarlığa yeni bir ikon kazandırdı.
 • Geleceğin mobilyaları
  Mağnezyum sandalyeler, dantel işlemeli masalar, hafiflikleri oranında ömür kazanan oturma birimleri, raf kavramını altüst eden kütüphaneler... Yakın gelecekte mobilyalar değişim isteğine daha çok yanıt verecek. Mobilya tasarımlarına en çok teknolojik gelişmeler ve bilişim sektörleri yön verecek. Bilgisayar ve internet, “akıllı ev”leriyle yaşam kültürünü, iş düzenini ve eğlence alışkanlıklarını ele geçirdi bile.
 • Ready-made tırmanıyor!
  Mandalı duvara takıyorsunuz; adı “not tutucu” oluyor. Tenis toplarını birleştiriyorsunuz, işte karşınızda tabure! Pet şişeleri yanyana sarkıtıyorsunuz, oldu size avize... Tasarımcılar artık “halihazırdaki” ürünleri kullanmaktan, Duchamp’ın “ready-made”lerine gönderme yapmaktan, gülümsetmekten yana...
 • Gece karanlığına anlam katan tasarımlar Aydınlatmaya yeni işlev
  Alman Traxon firmasının IF Design Award 2004 ödüllü koleksiyonu Mood Light Objects, isminden de anlaşıldığı gibi dekoratif aydınlatmaya, aydınlatma dışında da bir fonksiyon kazandıracak şekilde tasarlanmış. Koleksiyonda içinden farklı renklerde ışıklar yayılan vazolar, buz kovası gibi çeşitli formlarda kapların yanı sıra, mum şeklinde, ya da dalga formunda tasarlanmış, dokununca yanan lambalar da bulunuyor.
 • ARA