Anasayfa + Tasarım
Röportaj
''Tarza değil, ruha bakarım!''

‘80’lerin tasarım dünyasına post-modernist tarzıyla hükmeden Memphis’in kurucularından İtalyan mimar ve tasarımcı Aldo Cibic, Design Turkey Interior Design Awards jürisinde yer almak üzere İstanbul’daydı.

Yazar : Zeynep Alpay

Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren Design Turkey/Interior Design Awards hakkındaki düşünceleriniz neler?
Yarışmayı Türkiye'nin tanıtımı açısından önemli buluyorum. İstanbul'u çok sevdiğim için kendimi hep bir elçi olarak gördüm. Burada nasıl yetenekler olduğunu biliyorum ve dünyanın da onları tanıması gerektiğine inanıyorum. Türkiye, tasarımda oldukça yüksek bir seviyede duruyor. Fakat, hala birçok insan İstanbul'u folklorik tarzıyla tanıyor. Yabancı dergiler, Türkiye'den yeni ve güzel yerleri göstereceklerine, geleneksel mekanlara yer vermeyi tercih ediyorlar. Bu demek oluyor ki, daha fazla iletişim kurmalısınız. Design Turkey/IDA'05'in de bu konuda çok yardımcı olacağına inanıyorum.
IDA'05'te değerlendirdiğiniz projeler, Türkiye'nin tasarım skalası hakkında bir fikir veriyor mu?
Bence Türkiye, tasarımda olduğu kadar, tasarım teorileri ve tarihi açısından da çok zengin. Okullar veya çeşitli kurumlar ellerindeki potansiyeli değerlendirmeli, tasarımcıları orijinal işler yaratmaya teşvik etmeliler. Projeleri yaratanlar da değerlendirenler de daha cesur olmalı; tarz peşinde koşmak yerine özgünlüğü aramalılar.

IDA'05'i orjinalliği tetiklemede başarılı buluyor musunuz?
Bu yarışmada yeni fikirlerin sergilediğine ve önümüzdeki dönemlerde daha da başarılı olacağına inanıyorum. Türkiye içinde bulunduğu bu hareketlenmeyle, daha da öne çıkmayı başaracaktır. Tasarımcılar ''Türk üretimini'' ortaya koymalı.
Design Awards/IDA'05'e katılan projelerde neler aradınız?
Ben 'tarz'a bakmam. Daha çok mekanın yaşayıp yaşamadığına, bir ruhu olup olmadığına bakarım. Birçok proje, sadece tasarımdır. İnsanlar için tasarlanmadıkları gibi, içine girince daha da itici hale gelirler. Benim için bir projenin en önemli özelliği kullanıcıları mutlu edebilmesidir. Çoğu mimar, tasarımdan çok kendi problemlerine aşık. Özellikle 'ofis' gibi ortak kullanım alanlarında bu durum daha da rahatsız edici boyutlar kazanabiliyor. İnsan hayatının büyük bir bölümünün geçtiği ofisler, tasarımcı egosuyla yaratıldığında, çalışanları tatmin etmekten uzaklaşıyor. Mimarların göz önünde bulundurmaları gereken, ofis ve benzeri mekanların 'zombi'lere değil, 'insan'lara tasarlandığıdır.

Yarışmadaki 5 kategoriden hangisinin tasarıma katkısı fazladır?
İnsanların bir arada olmasını, yardımlaşmasını, gelişmesini ve birbirleriyle iyi ilişkiler kurmasını sağlayan konuları ve projeleri beğeniyorum. Bu nedenle, tasarım her insana açık olmalı; güzellik ve estetik paylaşılmalı. 'Güzel'in saklanmadığı, paylaşıldığı projeleri seviyorum.
Yarışmaların tasarıma katkısını nasıl yorumluyorsunuz?
Yarışmalar hem yararlı, hem de önemli. Mutlaka 'hiper tasarım'larla katılmak da gerekmiyor. Damıtılmış basit bir proje bile, o ülkede mimarlığın geldiği noktayı gösterebiliyor. Ayrıca, yarışmalar, müşterilerin 'daha iyiyi' beklemesini sağladığı gibi, tasarımcıları da daha iyiyi yaratmaya itiyor. Interior Design'da gördüğüm projelerin bazı bölümleri iyi, bazıları kötüydü. Oysa ki, profesyonel bir tasarımcı, kaliteyi artırmak için tüm projeyi kontrol etmeli. Ancak bu yolla insanlara bütün bir mekan içinde yer aldığını hissettirebilirsiniz.
Farklı ülkelerden tasarımları görmenin en büyük avantajı nedir?
İstanbul'a gelmeyi ve insanların neler yaptığını görmeyi çok seviyorum. ''İtalya en iyisi'' diyenlerden değilim. İtalya'ya gidiyorum; orada Çin'i ve Türkiye'yi anlatıyorum. Bunun insanları motive etmesini umuyorum. Bu tür mücadeleleri her zaman sevdim; ün veya ödül için değil, teşvik ettiği ve daha iyisini yapmaya zorladığı için...

ALDO CIBIC KİMDİR?
1955 Schio doğumlu İtalyan mimar Aldo Cibic, 1980'de Matteo Thun ve Marco Zanini ile '80'lerin tasarım dünyasına post-modernist tarzıyla hükmeden Memphis'i kurdu. Genç ürün tasarımcılarından oluşan ekibin, tasarımda uyumu ve dengeyi öne çıkaran üyesi Aldo Cibic, 1989 yılında kendi tasarım ofisini kurmak için Memphis'ten ayrılarak, Antonella Spiezio ile Cibic&Partners'ın temelini attı. Mimarlık, iç mimarlık ve ürün tasarımı alanlarında birçok projeye imza atan Cibic&Partners, ses getiren uluslararası projelere imza atmaya devam ediyor. Cibic'in son dönem çalışmaları arasında Manchester'daki Selfridges ve İstanbul'daki Beymen mağazaları, Abitare dergisinin yönetim binası ve Habitat mağazalar zinciri bulunuyor. Milano Domus Academy'de ve Londra Royal College of Art'ta dersler vermiş olan Cibic, bu seneden itibaren Fabrica'nın tasarım yöneticiliğini de üstlendi. www.cibicpartners.com

ARA