Anasayfa + Tasarım + Malzeme
Malzeme
Malzeme devrimi

Teknolojinin son olanaklarıyla yaratılan ve aslında herbiri tasarım ürünü olan çağdaş malzemelere dair en güncel trendler...

Yazar : Blaine E. Brownell
Tarih boyunca yeni malzemelerin, ya teknolojik gelişmelerin sonucunda ya da hammadde eksikliklerinin getirdiği motivasyonla keşfedildiği bir gerçek. Bugün, fiziksel çevremizde yadsınamaz bir dönüşüm yaratan, benzeri görülmemiş bir malzeme evrimi yaşıyoruz. Bu değişim, o kadar hızlı gerçekleşiyor ki, son 20 yıl içinde yaratılan yeni malzemelerin sayısı tarih boyunca geliştirilenden çok daha fazla. Mimarlık ve endüstriyel tasarım dünyasını biçimlendiren malzeme teknolojilerindeki güncel trendleri 7 ana başlık altında incelemek mümkün:

Ultra-performanslı malzemeler

Malzeme dünyasındaki yenilikler, sınırların zorlanmasıyla ortaya çıkmış. Fiziksel çevremizin şekillendirilmesinde yeni fikirlere imkan tanıyan, güçlü, hafif, dayanıklı ve esnek yapılarıyla ultra-performanslı malzemeler de bu çabaların sonuçlarından biri. Örneğin, Giovanni Pagnotta'nın, tamamı karbon-fiber tabakalardan üretilmiş ''Z5'' sandalyesi, yeni teknolojik olanaklarla 2 cm'yi geçmeyen kalınlıkta üretilebiliyor. Sahip olduğu inceliğe ramen ''Z5'', büyük bir taşıma kapasitesine sahip.

Çok boyutlu malzemeler

Malzemelerdeki ''z ekseninin'' abartılması ise başka bir trend. Strüktürel dayanıklılığı arttırmak için yüzeyde oluşturulan girinti çıkıntılardan faydalanılıyor. Çok boyutlu malzemelerin ortaya çıkışında en önemli etken ise ''geliştirilmiş, dokulu malzemelerin görsel açıdan daha çekici olması''. Örnek olarak verebileceğimiz, ''Ply'' (bir çeşit kontrplak), heykelsi duvarlar yaratmakta kullanılabilen bir tür kaplama. 0,45 mm kalınlığındaki kontrplak tabakası neredeyse şeffaf ve ayna panellerle kullanıldığında büyük dalga formları yaratmak için tasarlanmış.

Yeniden amaçlandırılmış malzemeler

Bilinen kurallara meydan okunarak, değerli hammaddelerin yerine, benzer işlevi gerçekleştirebilecek daha az değerli malzemeler kullanılabiliyor. Örneğin, PadLAb'ın, ''Flexicomb'' adını verdiği çalışmasında, sıkıca paketlenmiş binlerce polipropülen kamışın uçları birleştirilerek bir bal kovanı yaratılmış. Bu yeni, gözenekli, yarı saydam malzeme, sahip olduğu kolay bükülebilme, eğilebilme ve sıkıştırılabilme özellikleri sayesinde enstelasyonlarda, lamba tasarımlarında ve mobilya prototiplerini şekillendirmede kullanılıyor.

Birleştirilebilir malzemeler

Birbirine uyumlu iki veya daha fazla malzeme birlikte kullanıldığında ürün performansı daha özellikli hale geliyor. Bu tür hibridlerin, çok fonksiyonlu çözümlerde tercih edildiği görülüyor.
Söz gelimi, ''Transalpin Wood.e'', birçok aracın bağlanmasını mümkün kılan elektrikli bir ahşap. Wood.e, kontrplak ve iki iletken tabakanın birleşiminden üretiliyor. Bu tabakalar, ses, ışık ve hareketin ahşapla emsalsiz birleşimini mümkün kılıyor.

Akıllı malzemeler

Bulunduğu çevreyi geliştirmek için tasarlanmış ve çoğunlukla biyolojik sistemlerden etkilenen bu malzemeler, doğal kaynakları kullanıcı yararına sunuyor. Parans Daylight AB, yapılar için, toplayıcı paneller, taşıyıcı kablolar ve yayıcı aydınlatmalardan oluşan bir gün ışığı taşıma sistemi üretti. Bu sistem, yapı içlerinde karanlık bölgelerle dış çevreyi buluşturuyor.

Dönüştürülebilir Malzemeler

Bu malzemeler, çevresel etkenlere göre çeşitli fiziksel metamorfozlar geçirebiliyor. Söz konusu değişim, malzemenin özellikleri sonucunda ortaya çıkabiliyor veya kullanıcı tarafından tetiklenebiliyor. SensiTiles firması tarafından fiberoptik prensibiyle yaratılan ''Total Internal Reflection'', geçirgen bir alt tabaka sayesinde ışığı bir yüzeyden diğerine taşıyor. ''Total Internal Reflection'', üzerine düşen gölgeleri yok ediyor ve ışığı yeniden yönlendirip dağıtıyor.

Arabirim malzemeler

Arabirimler, dijital çağın doğumundan beri popüler bir tasarım konusu oldu. Tıpkı dijital ortamda olduğu gibi, malzeme teknolojisinde de, ''arabirim'' niteliğindeki ürünler ve sistemler iki farklı dünya arasında bir köprü oluşturuyor. Örneğin, Photo-Form LLC, bu sistemi kullanarak, tasarımcılara fotoğraflardan kabartmalı seramik üretme şansını sağlayan bir seramik atölyesi. Firma, fotoğraf yansıtma tekniğiyle, herhangi iki boyutlu bir görüntüden kabartmalı seramikler üretiyor.

ARA