Anasayfa + Tasarım + Tasarımcılar
Tasarımcılar
Sıcağı sıcağına projeler...

Uluslararası tasarımcı ve mimarlar şu günlerde neyle uğraşıyor? Kim hangi firmayla anlaştı? Hangi koleksiyon, tamamlandı... Hangisi çekmecelerde kaldı?

Yazar : Aylin Sayek

Fernando ve Humberto Campana

Brezilya'lı tasarımcı kardeşler, Nisan'daki Milano Tasarım Haftası'nda lanse edecekleri Edra için hazırladıkları mobilya koleksiyonu üzerinde çalışmalarını tamamlamışlar. Ayrıca Écal (Ecole Cantonnale d'arts Lausanne) okuluyla ortak olarak Swarovski için de bir proje hazırlıyorlar.
Grendene isimli bir Brezilyalı ayakkabı markası için hazırladıkları kauçuk sandaletler ve çantalardan oluşan ''Melissa+Campanas'' koleksiyonu ile Alessi için yarattıkları ''Blow Up'' masa ve mutfak aksesuarları serisi de Campana kardeşlerin son projeleri arasında yer alıyor.
www.edra.com
www.ecal.ch/
www.alessi.com
www.melissa.com.br

UN Studio

Amsterdam'lı mimarlık ofisi UN Studio'nun tamamladıkları son proje, ARCAM'ın bir sergisi için tasarladıkları ''Circle'' oturma birimi. İki ayrı yarım daireden oluşan ''Circle''ın yüksekliği aynı kalırken kendi içinde değişiyor; dolayısıyla kanapenin bir tarafında oturulurken, diğer tarafında yatılabiliyor. Karşı karşıya konulduklarında büyük bir daire oluşturan bu iki kemer, ''iletişim veya konsantrasyon için kapalı bir alan'' yaratma amacıyla tasarlanmış. ''Circle''ı Khoi Tran, Thomas de Vries ve Job Mouwen ile birlikte tasarlayan Ben van Berkel ve Caroline Bos, bu oturma biriminin çok seçenekli yapısı ve güçlü görüntüsünün UN Studio'nun diğer mimari projeleriyle kavramsal bir bütünlük içinde olduğuna inanıyorlar.
UN Studio'nun 2003'te başladığı ve halen üzerinde çalıştığı son mimari projeleri ise Stuttgart'taki Mercedes-Benz Müzesi. 2006 Mayıs'ta tamamlanması planlanan 25 bin m2'lik müze, Mercedes-Benz'in şimdiye kadar ürettiği tüm otomobillerden oluşan bir koleksiyonu içerecek. Müzenin iç mekanları, ziyaretçilerin rampalardan inerken etraflarındaki otomobillerle bir ''otobandan'' geçiyormuş gibi hissetmelerini sağlayacak biçimde düzenlenmiş. Yapıda genel olarak Mercedes'in marka kimliğini oluşturan kavramların ön planda olması amaçlanmış: Teknolojik gelişim, bilgi ve stil.
www.unstudio.com

Ronan ve Erwan Bouroullec

Fransız Ronan ve Erwan Bouroullec kardeşlerin en son projeleri, 2 ay önce piyasaya sundukları ''Facett'' koleksiyonu. Ligne Roset için tasarlanan koleksiyonda koltuk ve kanepe tasarımları bulunuyor. Ligne Roset'nin özellikle dikiş kapasitelerinin sadece %50'sini kullandıklarını farkeden Bouroullec'ler, ''Facett'' koleksiyonunu da bunu gözönünde bulundurarak tasarlamışlar. Bouroullec'lerin son projeleri arasında ayrıca, Vitra için tasarladıkları ''Joyn'' koleksiyonuna eklenen ''tek kişilik masa'' da bulunuyor. Vitra için son dönemde tasarladıkları projeler arasında ise ''Home'' koleksiyonu, ''Algue'' serisi, ''Twigs'' serisi, aydınlatmalar, halılar, masalar ve şu anda üzerinde çalıştıkları yeni bir kanepe serisi bulunuyor.
www.bouroullec.com
www.vitra.com
www.ligneroset.com

Josh Owen

Amerikalı tasarımcı Josh Owen'ın son dönemde tamamladığı projeler arasında Kikkerland için iki ayrı ürün, Benza için de bir saat bulunuyor. Owen'ın Kikkerland için tasarladığı ''Magnito'' tuzluk-biberlik, mıktnatıslar yardımıyla birbirlerine yapışık duruyor. Kitap desteği ise aynı zamanda bir çerçeve. Benza'nın pek çok ünlü tasarımcı tarafından yaratılan saat koleksiyonuna ek olarak tasarladığı ''Time Flies'' duvar saatini ise, İngilizce kelime oyunuyla, hem ''zaman uçar'' hem de ''zaman sinekleri'' anlamlarıyla bağdaştırıyor.
www.joshowen.com
www.benzadesign.com
www.kikkerland.com

Alberto Meda

İtalyan tasarımcı Alberto Meda, son olarak Vitra için ''Meda'' ofis sandalyeleri koleksiyonunu tamamlamış. Vitra ile ilk ortak çalışması olan ''Meda'' koleksiyonu rahatlığı, ergonomisi ve farklı estetiği ile ön plana çıkıyor. Komplike bir mekanizmaya ihtiyaç duymadan, farklı oturma şekillerine mümkün olduğu kadar kolay uyum sağlıyor. Koleksiyonu tamamlayan konferans sandalyesi ise alçak sırtı ile farklı fonksiyonlara da hizmet edebiliyor.
www.vitra.com
www.albertomeda.com

Marc Newson

Avustralyalı tasarımcı Marc Newson, bugünlerde oldukça ilginç bir projenin, Madrid'deki Hotel Puerta America'nın bir katı üzerinde çalışıyor. Her katı farklı bir tasarımcı tarafından yaratılacak olan beş yıldızlı otelin 342 odası ve 12 adet suiti bulunuyor. Dış cephesi Jean Nouvel tarafından tasarlanan otelin diğer katlarının projeleri ise aralarında Ron Arad, Arata Izosaki, Zaha Hadid ve Norman Foster'ın da bulunduğu on iki ayrı tasarımcıya ait. Hotel Puerta America'nın bu yıl sonunda açılması planlanıyor.
www.marcnewson.com

Fabio Novembre

İtalyan mimar Fabio Novembre, bugünlerde İtalyan giyim markası ''Meltin' Pot'' için hazırladığı iki ayrı proje üzerinde çalışıyor. Biri, markanın Güney İtalya'nın Apulia şehrindeki merkez binası. Aynı zamanda içinde bir de otel bulunan yapı, firmaya ait olan 18.yüzyıldan kalma bir villanın tasarımından esinlenerek uygun olarak inşa ediliyor. Novembre'nin aynı marka için yarattığı New York showroom'u ise Temmuz sonunda tamamlanacak.
www.novembre.it

Molo

Kanadalı tasarım grubu Molo'nun son dönemde tamamladığı proje, el yapımı cam bardak seti ''Float''. Stephanie Forsythe ve Todd Mc Allen'ın tasarladığı ve Çekoslovakyalı cam üfleme ustaları tarafından üretilen bardak seti ''Float'', Alman ''borosilikat'' camdan üretildiği için ısıya ekstra dayanıklı. Böylece hem sıcak hem de soğuk içecekler için kullanılabiliyor. Bardakların formunu ise daha çok işlevleri belirlemiş. Hem el yakmaması için, hem de bardak altı ihtiyacını ortadan kaldırmak amacıyla içeceğin doldurulduğu bölümün üzerine bir kat daha cam yapılmış.
www.molodesign.com

ARA