Anasayfa + Sanat + Fotoğraf
Fotoğraf
Marjinal Bedenler

Sıra dışı tarzıyla tanınan ünlü fotoğrafçı Robert Mapplethorpe’un çalışmaları, neden mi manyerist resimlerle birlikte sergileniyor? Cevabı, bedeni yorumlamaktan geçiyor...

Yazar : Belgin Çöleri
New York'taki dünyaca ünlü Guggenheim Müzesi, insan vücudunu provokatif kadrajlarla göstermesiyle tanınan ünlü Amerikalı fotoğrafçı Robert Mapplethorpe'un fotoğraflarını, bugüne kadar yapılmayan bir tarzda ele alarak, yüksek Rönesans'ın Raffaello, Michalengelo ve Leonardo Da Vinci gibi büyük ustalarının izinde çalışan 16.yy manyerizm akımındaki eserlerle karşılaştırıyor.

Oldukça sıra dışı kabul edilen bir tarza sahip Robert Mapplethorpe'un fotoğrafları sergide klasik sanattaki insan vücudu yorumuyla tekrar ele alınmış. Peki, neden manyerist resimle Mapplethorpe'un fotoğrafları karşılaştırılıyor? Bu konuda en belirleyici sebep manyerizmin 'yenilik arayışı' gibi görünüyor. Akım; oran ve ölçüleri 'bilinçli olarak bozmuş ya da değiştirmiş' olmasıyla klasik olandan ayrılmış ve farklı bir bakış ortaya koymuştu. Mapplethorpe'un insan figürünü korkusuzca ele alarak oluşturduğu eserler, klasik sanattaki duruşları çağrıştırsa da, bilinçli bir yenilik arayışının sonuçları olduğu kesin.

St Petersburg'daki State Hermitage Müzesi ve Solomon R. Guggenheim işbirliğiyle düzenlenen gezici sergi, izleyiciyle son buluşmasını NY Guggenheim'da gerekleştiriyor. Sanatseverlerden yoğun ilgi gören sergi 24 Ağustos'a kadar açık kalacak. www.guggenheim.org

ROBERT MAPPLETHORPE KİMDİR?
Robert Mapplethorpe 1946'da ABD'de doğdu. Çocukluğu, kendi sözleriyle 'rahat ve güvenlik içinde', Long Island'da geçti. Ardından, sanatsal çalışmalarına başladığı Brooklyn'deki Pratt Institute'a girdi; fakat burada fotoğrafla ilgili bir üretimde bulunmadı. O yıllarda ilk yapıtları dergi ve gazetelerde yayınlandı. Çektiği ilk fotoğraflar (polaroid'ler) kendisinin ve yakın arkadaşı Patty Smith'in portreleriydi. Sanatçının gelecekteki çalışmalarını da derinden etkileyen, hayran olduğu en önemli sanatçı Andy Warhol oldu. Warhol gibi toplumun önde gelen isimlerini ve marjinal karakterlerini fotoğrafladı. Bunların arasında porno yıldızları da bulunuyordu. Mapplethorpe, kendisini her zaman 'fotoğrafla resim yapmaya çalışan bir sanatçı olarak gördü. Sarsıcı fotoğraflar yerine, hiç 'beklenmedik' görüntüler içeren işler üretti. 1987'de kendi adını taşıyan vakfı kurdu. Bu vakıf, sanatçının 1989'da ölümüne neden olan Aids'le mücadele için halen aktif olarak çalışmalarına devam ediyor.

ARA