Anasayfa + Sanat + Mekan
Mekan
Düşten gerçeğe: İstanbul Modern

Yıllardır özlediğimiz Modern Sanat Müzesi’ne nihayet kavuştuk. Eczacıbaşı Topluluğu’nun öncülük ettiği “İstanbul Modern”, çağdaş sanatın tüm alanlarını kucaklayacak ve etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Yazar : Sevda Barandır
Fotoğrafçı : Belgin Çöleri
İstanbul'daki 4.No'lu antrepo binası Tabanlıoğlu Mimarlık'ın restorasyon projesiyle modern sanat müzesi kimliğine kavuştu. Müzenin ilk adımı 1987'de 1. Uluslararası Çağdaş Sanat Sergileri sırasında, Eczacıbaşı Topluluğu'nun öncülüğünde atıldı ve yıllar sürecek uygun mekân arayışına girişildi. Kapılarını geçen sene 8. İstanbul Bienali'ne açan Karaköy'deki 4 No'lu antrepo binası, müzeye uygun mekân arayışına son noktayı koydu. Bina müzeye tahsis edilip, yer sorunu da hukuken çözülünce, iş mimari dönüşüme kaldı. Tabanlıoğlu Mimarlık, Galata Rıhtımı'nda 8000 m2'lik alana sahip 4 No'lu antrepoyu ''İstanbul Modern''in tüm fonksiyonlarını yerine getirecek şekilde yeniden değerlendirdi. Yüksekliği 6 m'ye ulaşan tavanı, geniş mekânları, metruk dokusuyla 4 No'lu antrepo, böylesi bir işlevi yerine getirmeye çoktan hazır gibiydi. Kaldı ki, MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi ve Tophane Kültür Merkezi ile birlikte bir ''kültür üçgeni'' de oluşturuyordu.

''Toplumla iç içe ve yaşayan bir müze'' hedefiyle hayata atılan İstanbul Modern, kültür ve eğitim kurumu kimliğini de taşıyor. Müzenin baş küratörü, halen Venedik ve Moskova bienallerinin küratörlüğünü de yürüten Rosa Martinez. İstanbul Modern, çok sesli ve dinamik bir kültür merkezi; etkinlikleri ve sosyal mekânlarıyla ''yaşayan bir müze'' olmayı planlıyor. Modern Sanat Kütüphanesi, Arthouse Sinema Merkezi, Müze Mağazası ve İstanbul Modern Kafe, merkezin farklı birimleri.

ARA