Anasayfa + Sanat + Fotoğraf
Fotoğraf
İkonlara metaforik bakabilmek...

Yakın zamana kadar, Türkiye'de fotoğrafın geçmişine şöyle bir baktığınızda çalışmalarıyla evrensel başarıya ulaşmış kimler aklınıza geliyordu? Belki, hepimizin ezbere bildiği usta fotoğrafçılardan birkaç isim... Son yıllarda genç sanatçılar uluslararası alanda başarılarıyla dikkat çekmeye başladılar. Onlardan biri de ''Faniler''iyle Pınar Yolaçan...

Yazar : Belgin Çöleri
Fotoğrafçı : Pınar Yolaçan
Viktoryal döneme ait muhafazakâr kıyafetler üzerine dikilmiş hayvan derileri...Ve onları giyen yaşlı Anglosakson kadınlar... Bu tasvirin, Pınar Yolaçan'a dünyanın en saygın dergilerinden New York Times Magazine'in düzenlediği fotoğraf yarışmasında ödül getiren "Faniler" başlıklı projenin etki gücüne sahip olmadığı kuşkusuz. Sözkonusu çarpıcı fotoğraflarını şu sıralar New York'taki Rivington Arms adlı galeride açtığı kişisel sergisinde sanatseverlerle buluşturan genç sanatçı, modayı ve bedenle kıyafet arasındaki ilişkiyi sorguladığı projelerinin ilkini 16 yaşında gerçekleştirmiş. Ve Academie Internationale de Lutece'in yarışmasında ilk ödülünü kazanmış.

23 yaşındaki sanatçının son projesi ''Faniler''i oluşturma süreci, emperyal ikonu temsil eden Anglosakson tipli modellerin seçiminden Viktoryal dönem kadınlarının sosyal statülerini belirleyen kıyafetlerin özelliklerine kadar, oldukça ilginç ve detaylı bir çalışmayla gerçekleşmiş. Sanatçı bu malzemelerle, döneme ait giysilerle simgelenen, önem, hassasiyet, gurur gibi fikirleri eleştirmenin yanı sıra; insanlara ikinci kat bir deri giydirerek, ''kendi'' derileri içinde kendilerine yabancılaştıran bir tür performans da oluşturmuş. Deneysel çalışmada bazıları sınırlarını benimsemiş, bazıları ise vücutlarının istila edildiğini hissetmiş..

''Faniler''deki fotoğraflara baktığınızda bizi irkilten Viktoryal dönem kıyafetlerin malzemelerinin işkembe, tavuz ve domuz derisi gibi değersiz maddelerden oluşması hiç kuşkusuz, projede yer alan en ilginç detaylar.

ARA