Anasayfa + Sanat + Sanatçılar
Sanatçılar
Çemberini döndüren sanat dehası

Düşünün! O çirkin ve söylenemeyecek bilinçaltı düşüncelerinizi aldığınızı, son derece iyi detaylandırılmış gerçekliğe taşıdığınızı ve onlarla film yaptığınızı… Hayal edin! Artık, döngünün içindesiniz...

Yazar : Belgin Çöleri
Crysler Binası'ndan, Guggenheim Müzesi'ne, Bronco Stadyumu'ndan, Macar Devlet Opera Binası'na kadar geniş bir alanda ve yüz binlerce dolarlık prodüksiyonlarla çalışmalarını gerçekleştiren, New York'un en zengin caddelerindeki mağazalara devasa afişleri asılan, bir günümüz sanat dahisi portresidir aslında; Matthew Barney. 1967'de doğan sanatçı, 1989'da Yale Üniversitesi'ni bitirir ve bu tarihten itibaren performans ve videoyla birlikte heykelsi enstelasyonları kaynaştıran işler yaratmaya başlar. Önce beden ve seksüalitenin limitlerini keşfeden erotik iç akımları ve sporun fiziksel etkilerini ortaya koyan işlerini geliştirir.

Sanatçının en uzun soluklu ve dünya sanat gündemine damgasını vuran asıl işleri, 1994- 2002 yılları arasında 5 seride ürettiği ''Cremaster Cycle''dır. Seri, 8 senede geliştikçe, Barney, biyolojiye bakmaya ve biçimin yaratımını keşfetmek için jeoloji ve mitolojiden bazı modelleri işin içine sokmaya başlar. Yüzlerce dansçı ve oyuncuyla gerçekleştirdiği projelerindeki karakterlerin bedenleri, cinsellikleri henüz oluşmamış ve her şeyin mümkün olduğu melez alanlarda var olurlar.

Methew Barney'in epik denebilecek döngülerinden her biri sadece fotoğraflar, çizimler, heykeller ve enstelasyonlardan oluşmuyor. Sinematografik olarak açılmayan, kendi içine kapalı estetik bir sistemde yapılmış 5 film, çalışmanın üretim süreçlerini keşfe çıkıyor. Barney'in çalışmalardaki önemli noktalarından biri, sanatçının imzası sayılabilecek ve heykellerinde kullandığı vazelin ve balmumu; diğeri ise her seride gerçekleştirdiği performanslarında sanatçının ana karakteri oynaması.

Barney'in iç dünyasına davet www.cremaster.net adresinden gerçekleşiyor.

ARA