Anasayfa + Moda
En 'moda' Otomobiller

Tasarım dünyasının iki devi, moda ve otomotiv sektörleri evlenselerdi çocukları kime benzerdi? İşte bu iki endüstri arasındaki aşkın meyveleri… Yani modacıların tasarladığı otomobiller!

Yazar : Yasemin Şener

Mini Convertible, Gianfranco Ferre

Bütün otomobiller tasarım ürünüdür. Ama bazıları insana bu araçların fonksiyonunun önceliğini bile unutturacak kadar çok daha ''tasarım''dır. Yaratıcılığı yaşam biçimi haline getirmiş olanların çoğunlukla Mini Cooper'a hayran olması insana ''Bu araba kesinlikle tam bir tasarımcı arabası'', diye düşündürmeye yetiyor. Peki tasarımcıların gözdesi bir arabaya, tasarımın bir başka kulvarının, modanın duayeni Gianfranco Ferre'nin sihirli parmakları dokunursa sonuç ne olur? Elbette ki, bir başyapıt! Her yıl Mayıs ayında, AIDS'le savaş amacıyla organize edilen ve Avrupa'nın en büyük ve en ünlü hayır gecesi olan ''Life Ball 2004''te lanse edilen Ferre tasarımı ''Mini Convertible'', timsah derisini andıran kırmızı baskılı dış cephesiyle özellikle de kadınları kendisine aşık ediyor. Ferre, arabanın iç düzenlemesinde kullanılan inek derisi kaplamalarda da timsah derisi görünümü yaratmış.
www.mini.com

Vespa ET, Escada Sport

Roma sokaklarında geceleri scooter'la dolaşmak nasıl bir duygu olmalı? Caffè Corretto'da küçük bir kahve molası vermek; ya da Piazza'da piyasa yapıp, Aventine Hill'in daracık taş sokaklarında gözden kaybolmak... Yalnız Roma değil neredeyse bütün Avrupa sokaklarında ''hatta İstanbul''da bile- tam bir scooter çılgınlığı yaşanıyor. Park sorunu ve trafik illetinden bunalanlar -birçoğu kadın olmak üzere- otomobillerini garajlarda terk edip bu iki tekerlekli pratik çözümü tercih eder oldular. Özellikle de rengarenk ve dişi tasarımlarıyla adeta birer moda ikonu haline gelen ''Vespa''ları... Alman ve ABD'de spor giyim üzerine lüks üretim yapan Escada Sport 2004/2005 Sonbahar/Kış koleksiyonu kapsamında Vespa için bir scooter serisi tasarladı. Escada Sport'un '50'lerin romantizmine ve '60'ların geometrik ruhuna gönderme yapan renk ve desenlerle giydirdiği ''Vespa ET'' scooter'ların hedef kitlesini modaya kayıtsız kalamayan kadınlar oluşturuyor.
www.vespa.com

CITROEN C3 Pluriel, Dolce & Gabbana

Dev bir otomobil firmasının özel tasarım seri üretmek için bir moda ikonunu seçmesinden daha doğal ne olabilir ki? Tıpkı Citroen'in Dolce&Gabbana'yı tercih etmesi gibi. İlk kez 2003 yılında Bologna Motor Show fuarında sergilenen ve özellikle Avrupa pazarı için yaratılan ''C3 Pluriel'' modeli için yapılan bu evlilik, iki dev markanın tasarım vizyonlarının birbirine çok yakın olmasıyla -yani çokça dinamik tasarım tutkusu, biraz eğlence düşkünlüğü, az buçuk da heyecan ve ironi merakı- başarılı sonuçlar verdi. Yuvarlak hatları, panoramik iç yapısı, emniyet, konfor ve ekipman açısından yenilikleriyle dikkat çeken ''C3 Pluriel''e D&G'nın katkısı iç düzenlemede oldu. Kontrol paneli de dahil olmak üzere aracın iç tasarımındaki tüm deri ve kumaş kaplamalar D&G'nın 2004 İlkbahar/Yaz koleksiyonuna göndermeler yapıyor. Vites kolundaki Swarovski kristalleri ise otomobilin hep kadın imgesiyle özdeşleştiriliyor olmasına vurgu yapıyor sanki.
www.citroen.com

ARA