Anasayfa + Moda
Malzeme
Çorap bacakların önündedir
Opak renkli çorapta milat: lycra’dan önce, lycra’dan sonra...

İlk çorabın Mısır’da parmakları ayrı ayrı ve kaba bir örgü tekniğiyle örülerek üretildiği; Hun İmparatoru Büyük Atilla’nın bacaklarına renk renk kumaş doladığı rivayet edilir. Çorap, kısa tarihinde kendini pek gösterememiştir aslında. Zira, hep güzel bacaklar konuşulmuştur. Taa ki mucize iplik Lycra icad edilene kadar. Buluşla birlikte 1962 yılında çorapta ve modada yeni ve bambaşka bir dünyanın kapıları da açılmış oluyordu. Büyük bir teknolojik devrim başladı. Külotlu çoraplarda Lycra kullanılarak, bacaklar mükemmel şekilde sarılıyor, kusursuz bir görünüm kazanıyordu. 1960’da ABD’ de başlayan çorapta Lycra® çılgınlığı, 1964’de Avrupa’ya sıçradı. Topu topu bir yıl sonra Avrupa’da da artık çorapta, korsede lastik yerine daha hafif ve zarif duran Lycra® kullanılmaya başlanıyordu.

Yazar : Hatice Gökçe
1975-77 yılları arasında Brezilya, Meksika ve Arjantin'de de üretime başlayan Lycra® hızla tüm dünyada tanınmaya, 90'lara gelindiğinde, Lycra®'lı çoraplar, kad'nlar'n en çok rağbet ettiği ürünler arasında yer almaya başlyor. Parlak, yarı parlak ve mat renkli çorapların kadınların yaşamına girmesi ise, bayan çorabı modasının evriminde en önemli kilometre tatlı olarak kabul ediliyor.Tasarımcılar, ileri teknoloji ürünü Lycra® ile dokunmuş kumaşlarla elde ettikleri başarının benzerini çorap tasarımında da göstererek, yaratıcılıklarını sergiliyorlar. Mucize iplik Lycra®, çoraba esnekliği, sağlamlığı, estetiği, konforu, boyunun yedi katına kadar esneyebilme ve deforme olmadan geri toplanabilme özelliklerini kazandırıyor. Bir aksesuar olmaktan çıkan çorap, giyimde ana parça unsuru oluyor ve giderek kadının günlük yaşamında arzulanan bir meta haline dönüşüyor.

Invista, 2004/2005 Sonbahar-Kış sezonu için uzunu ve kısası, kalını ve incesiyle renk renk, desen desen çorap trendleriyle moda dünyasında çığır açryor. Tasarımcıların ilham kaynağı olan Lycra® ile hayat bulan çoraplar, sezonda farklı konseptlerle çıkıyor karşımıza.

''Değişken sıkıştırma'' tekniğine uygun olarak tasarlanan ve hem taytlar hem opak renkli şık çoraplarda kullanılan LegCare with Lycra® bacaklarda ferahlık ve rahatlığı yaşamayı; hafif masaj etkisiyle gün içindeki yorgunluğu azaltarak, kendini iyi hissetmeyi vaat ediyor. Yünün harmanlanması yoluyla üretilen uzun kadın çorapları ipeksi bir iç katmana sahip. Mat yüzeyli diz boyu çoraplar, geniş, dantelle süslenmiş Leather with Lycra® şeritleri, ilhamını Ortaçağ şövalyelerinden alıyor. Yenilikçi çoraplar, gelişmiş baskı teknikleri kullanılarak daha da ince işlenmiş desenlerle; göz alıcı parlaklıkta kadınların beğenisine sunuluyor. Çorapta, yeni outlast teknolojisinin ısı düzenleme özellikleri, Lycra® T-403 ile bir araya gelerek kişinin kendini iyi hissetmesini sağlıyor. İleri teknolojiyle desteklenen farklı örme teknikleri ile grafik desen taşıyan parlak şeritli transparan görünümlü çoraplar, seksi görünüme önem veren tüm kadınlar için ideal.

ARA