Anasayfa + Moda
Haberler
Modada son eğilimler

Erkekler artık etek giyecek; IAF'in ev sahibi Barcelona; Ümit Ünal Moskova'da...

Yazar : Hatice Gökçe

2004 BARCELONA IAF

2005'le başlayacak yeni global ticaret düzeni için geri sayım başladı; gözler Barcelona'ya çevrildi. Artık ''Çin gerçeği'' dönemi başlıyor! 20. Uluslararası Hazır Giyim Kogresi IAF'ya ev sahipliği yapmaya hazırlanan Barcelona, yalnızca sektör açısından değil, tüm sanayiciler için önemli. 2003 Haziran'ında İstanbul'da gerçekleştirilen 19. IAF, stratejik ortaklıklar, yeni pazarlar, markalaşma ve ülke tanıtımı adına pek çok mesaj vermişti. Bu kez sıra İspanya'da. Sektörün büyüklerini ağırlayan IAF, hem ticarete hem tanıtıma hizmet ediyor. 2004 IAF Kongresi'ne, kapsamlı bir dosya ile sahiplenen İspanyol Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Pere Prat, tüm katılımcıları Barcelona'ya davet etti. 31 Mayıs-1 Haziran tarihlerindeki yeni zirvenin en önemli konuk ülkesi, yeni global ticaret düzenini değiştirecek ülke Çin.


MEN İN SKIRTS: ''EKSİK ETEK ERKEKLER''E...

''Bir kadın, bir erkeğe uyan herhangi bir şeyi giymeyecektir. Bir erkek de bir kadın kıyafetini giymeyecektir. Bunu her kim yaparsa, bu, Tanrı'ya karşı yapılan çirkin bir harekettir.''
duteronomi 22.5.
Men in Skirts, bu önsözle başlıyor. Peki neyi anlatıyor? Eteğin ''eksik etek''lere özgü bir giysi olmadığını. Tezini savunurken tarihe başvuruyor: Eski Mısır'dan dem vuruyor. Aristokrat kadınların 16. yüzyıl sonlarında erkeklerin şapkasını kendilerine uydurduğunu, 17. yüzyıl sonlarında av ceketlerine el attığını yazıyor. 18. yüzyıl, erkeklerin kendilerine has kodlar geliştirdiği asır. Arkası çorap söküğü misali: 20. yüzyıl başında, Amelia Blumer'ın öncülüğünde kadınlar pantalona el atıyor. 1960'lar sonrası kodların terkedilme dönemi; erkekler ''özgür''leşiyor! Özetle Men in Skirts, eteğin kadına özgü bir kıyafet olduğunu söyleyen efsanelere karşı çıkıyor; hem tasarımcılar hem girişimci bireylerin desteğiyle, eteğin erkek modasıyla buluşmasını inceliyor. İnanmayanlar delil mi istiyor? ''Geleneksel olarak erkeklerin giydiği uzun palto ve kaftanlara, eteğin farklı kültürlerdeki kilt, dhoti, sarong, toga gibi türevlerine bakın'' diyen bu sarsıcı kitap, eteği erkek formu sayan tasarımcıları alkışlıyor. Jean Paul Gaultier'den, Yohji Yamamato, Dries Van Noten, Burberry, Tommy Hilfiger, Yves Saint Laurent'e kadar bütün bu tasarımcılar da eteğin pantalona göre stilli ve pratik bir alternatif olacağını savunuyor. Örneğin pop idolleri David Bowie, Mick Jagger, Robbie Willams, Ewan Mc Gregor, David Beckham gibi.

ÜMİT ÜNAL'IN 2005 KIŞ KOLEKSİYONU

Uluslararası moda tasarımcıları arasında kendine özel bir yer edinen Ümit Ünal, Milano2daki ''White'', Paris’teki ''Atmosphére'' ve Rusya'da ilk kez düzenlenen ''CPM Mosco'' fuarlarına ''Hanok'' koleksiyonu ile katıldı. Ünal, bu kez ilahi varlıklar olan Nefilim soyunu tema seçmişti.

KISA KISA
* Houtue Couture'ün ünlü isimlerini tanımak için: www.modeaparis.com
* Türkiye'de en kapsamlı moda bilgileri için: www.modaturkiye.com

ARA