Anasayfa + Mimari + Projeler
Proje

Kimi, doğanın yarattığı mucize çözümlerden strüktürel ilhamlar alıyor. Kimi, organik formları kişisel mimari dil olarak benimsiyor. Bazıları ise, dev hayvan heykellerini anımsatan yapılarla kentsel semboller yaratıyor. Fonksiyonel, estetik ya da analojik; hangi yönden olursa olsun bütün yollar mimarideki en güncel ve en ‘tartışmalı’ akıma, hayvan formlarına öykünen 'zoomorfoloji'ye çıkıyor.
Proje

Mikro yapılar yalnız kullanıcıları için cazibe merkezi değil, küçük ölçekte mükemmel çözüme ulaşma pratiği kazandırdıkları mimarları için de kreatif ve yapısal bir deney laboratuvarları.
Proje

Türk mimarlar, son yıllarda, başka coğrafyaların simgesi olacak nitelikte, başarılı işlere imza atıyor. Yurtdışında uygulanmış veya yarışmalarda derece almış ‘bizim’ projeleri bir araya getirdik.
Proje

Mexico City’deki Corporativo Falcón yönetim binası, kristal bir kutuya giydirilmiş yarı saydam kılıf sayesinde, doğayı iç mekana illüzyonlarla taşıyor.
 • Balerinin evi nasıl olmalı?
  Bu sorunun en yaratıcı yanıtını 2004 ar+d Mimarlık Ödülleri’nin finalistlerinden biri olan Mexico City'deki "pR34" evi veriyor. İç içe geçmiş iki çelik kutudan oluşan ve dans eden iki bedeni anımsatan sıradışı konut, Meksikalı Rojkind Arquitectos tarafından eski bir yapının çatısına kondurulmuş.
 • ''UFO ev'': bir yaşam makinası
  Avusturya'nın geleneksel konut mimarisini modern bakışla yorumlayan Gerner&Gerner Plus’ın son projelerinden biri Suedsee Evi. Mimar Gerner çiftinin ''makina estetiği ile klasik modernizmin bir sentezi'' olarak tanımladığı konut, yerel halk tarafından ''UFO'' adıyla anılıyor.
 • Duoro Nehri'ne ''geçici'' bakış
  Portekizli iki mimar Christina Guedes ve Francisco Vieira de Campos'un Porto kentindeki Duoro limanı için yarattığı Calém Bar, taşınabilir üç metal üniteden oluşuyor. Ödüllü proje, liman estetiği ve dinamizmiyle öylesine uyum içinde ki, ilk bakışta rıhtımın günlük ritüeli içinde gemiler tarafından indirilmiş yük konteynırlarını andırıyor.
 • Göçebe mimariye çözümler
  Geçici mimarinin deneysel karakteri, en çok fuar standı tasarımlarında gösteriyor kendini. Standlar, mimari trendlerin bir adım önünde gidiyor adeta. Ve yarının ürünleri için bugünün sahneleri kuruluyor.
 • ARA