Anasayfa + Mimari
Proje
Mimarlık İllüzyondur

Mexico City’deki Corporativo Falcón yönetim binası, kristal bir kutuya giydirilmiş yarı saydam kılıf sayesinde, doğayı iç mekana illüzyonlarla taşıyor.

Yazar : Yasemin Şener
Herşey, tıbbî araç ve donanımlar üzerine uzmanlaşmış olan Corporativo Falcón’un Mexico City’de yeni bir yönetim binası gereksinimiyle başlamış. Meksikalı mimarlık ofisi Rojkind Arquitectos, geçtiğimiz aylarda kullanıma açılan satışa odaklı merkez binasının tasarımında, firmanın ihtiyacı olan daha geniş çalışma alanı ve yüksek teknolojideki üretimlerini yansıtacak imaj arayışlarını, temel çıkış noktaları olarak benimsemiş.

San Angel yakınlarında, 2353 m2’lik geniş bir alan üzerine kurulu olması, yapının, cadde gürültüsünden ve yoğunluğundan uzakta, bahçe içinde konumlanmasına imkan tanımış. Büyük ve net açıklıklarla biçimlendirilen strüktür, içeride özgür bir mekan örgütlemesini fırsat verirken; proje, yeşil bir dokunun üzerinde yüzen kristal bir kutu temasıyla kavramsallaştırılmış. Bu kristal kutu, iç mekan ile dış mekan arasındaki zıtlığa karşı bir filtre görevi gören, yer yer geçirgenliğe sahip masif bir kılıf içine alınmış. Kılıfı oluşturan yarı saydam turuncu malzeme, dış dünyayı gri tonlardaki iç mekana kontrast teşkil eden yansımalarla taşıyor. Kılıfta yapılan perforasyonlar, boşluklarda yakalanan kopuk görüntülerle, mekanın kullanıcılarını dış dünyayı yerçekimi duygusundan uzak gözlemlemelerini sağlıyor. www.rojkindarquitectos.com

ARA