Anasayfa + Mimari + Malzeme
Malzeme
''Beton'' deyip geçmeyin!

Beton deyince aklınıza ne geliyor? ''Beton yığını'' şehirler mi? Tekrar düşünün; yakında evinizdeki koltuktan masa lambanıza, hatta saatinize kadar herşeyiniz beton olabilir!

Yazar : Aylin Sayek
Beton kelime olarak bile iticidir; soğuk, gri, pürüzlü bir his uyandırır çoğumuzda. Çirkin yapılaşmayı, gri bina yığınlarını, bitmemiş inşaatları hatırlatır. Ancak, doğru eller değince beton, soğuk yapısından kurtulup bazen kitsch, bazen modern, bazen de klasiklere gönderme yapan bir malzemeye dönüşüyor. Biliyoruz ki, tasarımda en yeninin arayışı sürdükçe, iyi kötü, pürüzlü pürüzsüz her malzeme tek tek denenecek. Şimdi sıra betonda... Mutfak tezgahları, banyolar ve dış mekanlar için yeni bir malzeme değil beton. Ama şimdi sandalyelerde, masalarda, aksesuarlarda, ''olmaz'' dediğiniz her yerde ve her şekilde beton var. Kimi tasarımcılar betonu olduğu gibi kullanıyor, kimisi de ''beton demeye bin şahit ister'', dedirtiyor. Nasıl olursa olsun, tasarımcılar bugünlerde betonu seviyor!

Çünkü beton pratik, ucuz ve doğru kullanıldığında çok estetik görünen ve sağlam bir malzeme. Kolayca dilediğiniz şekli alabiliyor ve de sınırsız olanak sağlıyor. Kalıplara dökülerek şekillendirildiğinden, kolayca her forma girebiliyor, hatta ''griliğinden'' kurtulup farklı renklerde bile kullanılabiliyor. En modern mekanlara da, klasik mekanlara da uyum sağlayabiliyor. ''Dokunulası'' bir malzeme; kalıbına göre pürüzsüz ve cilalı bir yüzey yaratılabiliyor ya da kendi dokusuna bırakılıp doğal kullanılabiliyor.

Tasarımcıların betonu yorumlayış biçimleri de malzemenin potansiyelini zaten fazlasıyla yansıtıyor. Örneğin Maya Lin'in ''Stones'' oturma birimlerinin yüzeyleri de, formları da betonu andırmazken Johan Forsberg betonu olduğu gibi kullanmayı tercih ediyor. Geçtiğimiz yıl Milano Tasarım Haftası'nın da iz bırakanlarından (Joris Laarman'ın Droog Design için tasarladığı ) ''Heatwave'' Barok radyatör, betonun beklenmedik şekilde ''dekoratif'' kullanımının başarılı bir örneği. Francesco Passaniti'nin Compact Concrete için tasarladığı, beton yüzeyine fiber optik ışıklar entegre edilmiş ''Filght'' masa ise betonun günümüz teknolojisiyle yorumlandığı çalışmalardan biri. Tasarım felsefesini beton üzerine kurmuş bir isim olan Fu-Tung Cheng ''NeoMix'' adını verdiği beton karışımı ile, bizlere ''kendi betonunu kendin yap'' fırsatını bile sunuyor.

İster mutfak tezgahında olsun, ister koltuk, ister masa lambası, beton artık ''çirkin yapılaşmadan'' çok daha fazla şey ifade ediyor. Kendine güven, kendini iyi ifade etmek, sınırsız olanaklar... İşte, evin dışından içine girişi de bundan...DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN:
http://www.chengdesign.com/
http://www.compactconcrete.com
http://forsbergform.se
www.jorislaarman.com

ARA