Anasayfa + Mimari + Mekan
Mekan
YERELin içinde, YERLİ olmadan…

Mimar Han Tümertekin'in Assos yakınlarındaki konut tasarımı ''B2 Evi'', bu yıl 7 projeye verilen 2004 Ağa Han Mimarlık Ödülleri'nin sahiplerinden biri oldu.

Yazar : Yasemin Şener
Fotoğrafçı : Ağa Han Vakfı Arşivi
B2 Evi
Köyün yamacında, denize ve zeytinliklere hakim bir haftasonu evinin orada olması, oraya ait olmasını ne kadar gerektirir?

"Kusursuz, rahat ve seyredilmeye yaraşır..." Sizce bu sıfatlar neyin tarifi olabilir: Bir sinema filminin mi? Kusursuz güzellikte bir kadının mı? Yoksa bir mimari yapının mı? İtiraf edin, aklınıza gelen ilk seçenek asla sonuncusu değildi. Ama, bu övgüler 9. Ağa Han Mimarlık Ödülleri'nden birini kazanan Han Tümertekin'in projesi "B2 Evi"ne ait. Jürinin 2004'te ödül verdiği 7 proje arasında yer alan "B2 Evi"ni böylesi sıradışı övgülerle tarif etmesi, aslında Tümertekin'in projesinin benzersizliğini ve bu başarıyı ne denli hak ettiğini de açıkça ortaya koyuyor.

Mimar Han Tümertekin, Assos yakınlarındaki Büyükhusun Köyü'nde yer alan ''B2 Evi''ni, Bilsar Tekstil'in sahipleri Selman ve Süha Bilal kardeşler için, haftasonu tatillerinde kullanmaları amacıyla tasarlamış. "Kentlinin köyde, köye ait evi yapılabilir mi?" sorusundan yola çıkan Tümertekin, "Kendini farkettirmeyen, ama orada olduğunu hissettiren", basit bir dikdörtgenler prizması yaratmış.

Diébédo Francis Kéré'nin ilkokul binası projesi
Yapının mekânsal kullanım sınırlarını da arazinin eğiminden yararlanarak, iç ev/dış ev zıtlığıyla, duvar ve kot farkı gibi mimari öğelerle belirlemiş. ''B2 Evi'', modern formuyla köyün yaygın yapı dokusundan kendini soyutlarken, yerel yapı malzemeleri ve teknikleriyle de geleneksel olana saygı duruşunda bulunuyor. Evin geniş giriş katı yaşama alanı olarak kullanılırken, üst kat iki yatak odasını barındırıyor. Yapının eğim üzerine oturması ve yaşama alanında net, açık bir alan yaratma arzusu, mutfak, banyo, çamaşırhane, kiler ve şömine gibi işlevleri derin bir istinat duvarıyla bütünleşerek tasarlanmasını gerektirmiş. ''B2 Evi'' betonarme bir çerçeve içine yerleştirilmiş taş duvarlardan oluşan cepheleri, çelik arası ahşap ve alüminyum kamış arası hasır gibi uygulamalarıyla işçiliği bir malzeme gibi kullanarak, ''ince işçiliğe'' tavır koyuyor.

İSLAM MİMARİSİNE SAYGI DURUŞ

Mimarlık dünyasının en prestijli ödüllerinden olan Ağa Han Ödülleri üç yılda bir veriliyor ve Ağa Han'ın başkanlığındaki yürütme komitesi tarafından yönetiliyor. Ödüller, Şii İsmailî müslümanlarının 49. imamı Ağa Han tarafından, İslâm kültürünün mimarideki yansımalarının anlaşılması amacıyla, ilk kez 1977'de düzenlendi. Ödül bu çabalarıyla İslâmî toplumlardaki gereksinimleri başarılı bir biçimde ele alan yapıları belirlemeyi ve cesaretlendirmeyi hedefliyor; çağdaş tasarım, sosyal konut, mevcut yerleşimlerin geliştirilmesi, restorasyon, yeniden kullanım, peyzaj ve çevre sorunları gibi kaygıları kapsıyor.

Petrones Towers
2004 Ağa Han Mimarlık Ödülleri'ni kazanan diğer projeler şöyle: Snohetta Hamza Consortium'un Mısır'daki kütüphane binası "Bibliotheca Alexandrina"; Diébédo Francis Kéré'nin Gando'daki ilkokul binası; Nader Khalili'nin yapı prototipi "Sandbag Shelter"; Maryléne Barret'nin Al-Abbas Camii restorasyonu; OCJRP Technical Office'in yürüttüğü Kudüs Eski Şehir yenileme projesi ve Cesar Pelli'nin Malezya'daki gökdelen projesi ''Petronas Towers''.

Mimar Han Tümertekin'in projesi ''B2 Evi''nin yanısıra, 2004 Ağa Han Mimarlık Ödülleri'ni alan diğer altı proje arasında ; Snohetta Hamza Consortium'un Mısır'i kütüphane tasarımı ''Bibliotheca Alexandrina'', Mısır, (2002); Diébédo Francis Kéré'nin Gando'daki ilkokul binası projesi, (2001) ve Cesar Pelli & Associates ekibinin Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki ünlü ikiz gökdelenleri ''Petronas Towers'' (1999) da var.

ARA