Anasayfa + İç mimari + Ev
Ev
Modern bir taşra masalı…

Romantizm ve tasarım buluşursa ortaya ne gibi bir sonuç çıkar? Merak ediyorsanız, sizi bir Arjantin kasabasında hayat bulan büyülü bir yolculuğa davet ediyoruz…

Yazar : Mariana Rapoport
Fotoğrafçı : Juam Hitters
Düş ile gerçeği, zevkli detaylarla birleştirerek 330 metrekareye yayılan bir taşra masalı... Buenos Aires'e 100 km uzaklıktaki Monte bölgesinde konumlandırılan ve tutkunun rengi kırmızı ile görkemliliğini ortaya koyan bir yuva... Sayısız bitkinin bulunduğu organik bir bahçe... Mimar Daniel Szlezinger, detayların sihirli dokunuşlarla hayat bulduğu, konfor ve ihtişamın bir arada sunulduğu, kentsel karmaşadan uzak yaşanabilir bir mekan tasarlamış.

Dört yıllık yoğun bir çalışmanın sonucu inşa edilmiş evde, 3 yatak odası, konuklara ayrılmış bir misafir odası ve mangal zevkini lükse dönüştüren havuz kompleksi bulunuyor. Dıştan bakıldığında Fransız köy evi ya da İtalyan Toskana'sının özelliklerinin bütünleştiği bir çiflik evi görünümünde olan yapıda, moloz, dalgalı metal çatı kaplaması ve beton kullanılmış. Mimar Szlezinger, kullandığı materyallerin dayanıklı ve doğaya uyumlu olmasına özen gösterirken, romantizm unsurlarını barındıran kapılar kullanmayı da ihmal etmemiş. Dış mekanlarda kırmızı tercih ediledursun, odalarda limon yeşilinin tonlamalarıyla loş bir atmosfer yaratılmış. Yoğun renkleri kullanan mimar, ışık oyunlarını yansıttığı iç mekanlarda, renk ve ışığı cömertçe sergilemekten çekinmemiş. Szlezinger, ''İlk başladığım andan itibaren bu yapının, modern dokunuşların hissedildiği bir kır evi olmasını istedim'', diyor. Farklı kültürlerin özelliklerini taşıyan, yöresel ve çağdaş dokunun dengeyle buluştuğu mekanda, kirişli tavanlar, oluklu kaplamalar ve mertekleri arasında tonozlar yer alıyor.

İnceliğin ve zarafetin hakim olduğu dekorasyon Shakespeare dönemi özellikleri taşırken, romantizm duygusu doğallığa uyarlanmış ve böylece gösterişten uzak, ama sıcak bir atmosfer ortaya çıkmış. Mimarın, geleneksel taşra alt yapı özelliklerini korumaya özen göstererek yaratmış olduğu bu modern kır evinde, renkler, desenler ve kullanılan tüm malzeme iç ve dış mekanlarda başarı ile uygulanmış. Szlezinger, tasarımını anlatırken, ''Elime geçen her türlü nesneyi zevksizliğe kaçmadan uyumlu bir biçimde kombine ederek rüküşlükten uzak kaliteli bir mekan yarattım'', diyor. Büyük avizelerin kullanıldığı oturma odası ve eskitilmiş olduğu duygusu vurgulanan kirişler, etnik karakterler taşıyan mobilyalarla birlikte sunuluyor. Mutfakta usta bir marangozluk göze çarpıyor. Dorrego bit pazarından alınmış eski şarap fıçılarıyla dekore edilen mutfakta bulunan kahvaltı odasında romantik öğeler baskın. Banyoda ise beyaz seramik lavabo, antik özellikler taşıyan demir küvet ve hırdavatçıdan alınmış duvar lambası göze çarpıyor. Keçi derisinden imal edilmiş lamba ile taşra özellikleri taşıyan komodin, yine demirin sıkça kullanıldığı mobilyalarla bütünleştirilerek, misafir odasına uyarlanmış.

ARA