Anasayfa + İç mimari + Ev
Ev
Bir Latin hikayesi...

Eski evlerden kalma eşyalar birleşip önce ruh, sonra da huzur getirmiş buraya; Uruguay’a...

Yazar : Ian Philips
Fotoğrafçı : Xavier Béjot
Juan Ricci'nin Uruguay'ın sessiz köy yollarından birinin kenarında, yemyeşil ve uçsuz bucaksız bir alanda yarattığı eve duyarsız kalmak imkansız. Gözünüzü bir anda yakalayan oranları, sizi eşikten geçip binayı, hatta içinde yaşayanları keşfetmeye kışkırtıyor.

Söz konusu ev, sahibinin tüm yaşam biçimini değiştirmiş: Juan, eskiden Buenos Aires'de çalışır ve buraya tatil için gelirmiş. Şimdiyse Punte del Este onun için hem keyif, hem çalışma alanı. Müşteriler için yaptığı binalar ve iç mekanların yanı sıra, yazları bu alanda etkinlikler ve partiler tasarlamakla da uğraşıyor.

Projenin hayata geçme sürecini sahibinin ağzından dinleme şansınız olsa, siz de onun mekana duyduğu tutkuyu içinizde hissedebilirsiniz: ''İş, en az iki yıl boyunca rölantideydi. Orijinal bir fikir bulmuştum; oranlarda çözmüştüm. Tümü, bir müşteri bizden makine deposu istediğinde ortaya çıkmıştı. Yaptığımız bina, bir ev için ideal gibi geldi ve aynı miktarda paraya bir tane daha ayağa kaldırılabileceğimi düşündüm. Ama işler beklediğim gibi gelişmedi. Temellerle ilgili bir sorun çıkınca, para ben daha 1.5 metre yükseğe çıkmışken bitiverdi!''

Juan, tüm sorunlara rağmen bahçe üzerine çalışmaya devam etmiş. İç mekan tasarımlarında kullanmak üzere çiçekler yetiştirmekle kalmamış, orayı konuklarına harika yemekler sunabileceği bir mekan haline getirmiş. Bu sırada kahramanımız, müşterilerinin attığı eşyaları toplamaya da başlamış. Örneğin, şu anda mutfakta duran alüminyum masa, Montevideo'daki eski Carrasco Havaalanı'ndan gelmiş. Buna benzer, evi tamamlayabileceğini düşündüğü parçaları saklamış ki ''İnşaatçılarla, boyacılarla ve diğer zanaatkarlarla tozun ve iskelelerin ortasında daha fazla yaşamak zorunda kalmasınlar''. Proje adım adım, iş yolundayken şekil almış. Soğuk, onu perdeler koymaya itmiş; halbuki, önceden ışık ve çevreyle iletişimi planlamış!
Ev biter bitmez, ticari bir maksatla 800 kişiye parti düzenlemesi teklif edilmiş: ''Müşteri bir yüzme havuzu istedi ve 15 günde inşa edildi. Ben de mekanın dekorasyonundan sorumluydum. Parti gerçek bir başarıydı ve herkes evi kutsadı. Ardından yeni projeler birbirini takip etti...'' Durum bu olunca Juan da tüm yıl boyunca bu evde yaşamaya başlamış. Odun yakan bir sistem yerleştirmiş ve bu sistem ısıyı tüm odalara borular aracılığıyla dağıtmış. Bu gibi fonksiyonel gereklilikleri yerine getirdikten sonra ruhsal ihtiyaçlarına cevap aramış. İlk adım seçilen renkleri her mevsime uygun hale getirmek olmuş.

Evde bazı objeler ve mobilya parçaları Juan tarafından tasarlanmış. Bir kısmı parti dekorasyonlarından kalmış ve yeniden değerlendirilmiş, bazıları da antikacılardan alınmış. Çimento zemin halılarla kaplanmış; bu halılar da zaten Juan'ın yolculukları sırasında satın alınmış. Evdeki herşey bir etkinlikle, bir anıyla ya da arkadaşlarla ilintiliymiş. Absürd bir proje olarak başlayan bir çalışma, sonunda evi olmuş...

ARA