Anasayfa + İç mimari + Ev
Ev
Meksika Renkleri

Mimar José de Yturbe, hocasının deyimiyle ‘mimari striptiz’ yapıyor. Gökyüzüne uzattığı devasa duvarlar neredeyse hayalgücünüzün bile önünü kesiyor ve arkasını görmeyi bekliyorsunuz merakla...

Yazar : Ian Philips
Fotoğrafçı : Xaiver Béjot
Meksikalılara göre, kente mahsus kaostan ve stresten kurtulmak için, Mexico City'ye iki saatlik rüzgarlı bir yol mesafesindeki Valle de Bravo'ya yerleşmekten daha iyisi yok! Göle yakın duran ve dağlarla çevrili bu çarpıcı köy, şehirde temiz hava ihtiyacı duyanların cenneti olmuş durumda. Köyün vadiye bakan 900 hektarlık alanında kurulu El Rancho Santa Rosa, pastoral bir haftasonundan keyif alanlar için ideal.
El Rancho Santa Rosa, sade yüzeyleri ve çizgisel duvarlarıyla tanınan mimar José de Yturbe'nin projesi. De Yturbe, ünlü Meksikalı mimar Luis Barragan'ın öğrencilerinden. Barragan 1980'de Pritzker Ödülü'nü (mimarinin Nobel'i denebilir) aldığında modern mimaride eksik olduğunu hissettiği şeyi şöyle tanımlamıştı: ''Güzellik, ilham, sihir, büyü, cizabe ve aynı zamanda berraklık, gizem, sükunet, mahremiyet, şaşkınlık.'' De Yturbe bu eksikliği tekrar gözden geçirdi ve Barragan'ın ''mimari striptiz'' diye tanımladığı şeyi -iç mekan, odadan odaya geçtikçe kendini ortaya koyuyor- yarattı.

Yturbe'nin tarzının en iyi örneklerinden biri olan El Rancho, muhtemelen hocasının ideallerine en yakın duran örneklerden biri olarakduygulara hitap ediyor.

Tuğla rengi duvarların arasında açılan bir pasaj sizi terasa çıkarıyor. Suyun mırıltısıyla bütünleşen muhteşem sükunet, bazen paslı çelik zemindeki adımlarla bozuluyor; ki bu da eve bir Zen boyutu kazandırıyor. Zaten Yturbe, mimari çalışmasını tanımlarken Japon kavramı ''Wabi''yi kullanıyor. Wabi, Zen felsefesine göre ''gönüllü yoksunluk'' anlamına geliyor; birşey daha fazla azaltılamayacağı ve olabileceği kadar sadeleştiğinde erişilen ruh hali; öze varmak için sürekli bir uğraşı.
Yturbe, basit elemanlar kullanıyor; duvarlar için dikey, suyun akması için de yatay yüzeyler... Çizgilerin, perspektifin sadeliği; hepsi ''Wabi''yle dolu!

Mimar, şaşırtıcı oranlarda ve tek amacı başka bir alana yönlendirmek olan geçiş mekanları yaratmaktan hoşlanıyor. El Rancho'da baştan çıkaran ilk şey, pencereleri olmayan ağır duvarlar... Mimar, koca cüsseli, paslı çelik kapılarla, hayalinizde hiç bir imaj oluşturmanıza izin vermiyor. Ona göre ''Evin sürprizinin, gizeminin, hilesinin adım adım keşfedilmesi gerekiyor.'' Giriş kapısı, benzer bir başka kapıya açılıyor ve arkadaki mekanı keşfetmenizi sağlyor. İki aydınlık koridor, tüm alanı birbirine bağlıyor. Bir tanesi de yapının kalbi olan ve bahçe ile terası gören oturma odasına götürüyor. Bu koridor, aynı zamanda çivit rengi terası bacayla da birleştiriyor. Diğer koridor ise, yanyana sıralanmış yatak odalarına doğru size rehberlik yapıyor.
Toprak rengi duvarlarla çevrili arka bahçe, bacanın altın rengiyle kontrast oluşturan çivit rengi teras... Yturbe, çalışmalarında alanları genişletmek ya da onlara daha hassas bir karakter vermek için sık sık renklere başvuruyor. Mimar, ilhamını Meksika'nın günlük yaşantısından aldığını söylüyor: ''Göz kamaştıran renkler sizi köylere, köy pazarlarına, Hintli insanların kıyafetlerine ve tabii tüm dünyanın toprak tonlarına götürüyor.''

ARA